SPAWANIE W OSŁONIE ARGONU

W procesie wytwarzania wyrobów metalowych specjaliści naszej firmy stosują spawanie łukowe w osłonie argonu. Ten rodzaj prac jest głównie wykorzystywany przy spawaniu aluminium oraz stali nierdzewnej. Prace wykonują spawacze o kwalifikacjach 5-6 stopnia na profesjonalnym sprzęcie wiodących światowych producentów (MERKLE, DALEX, EWM). W naszym zakładzie realizujemy zarówno spawanie łukowe w osłonie argonu (TIG), jak i spawanie półautomatyczne (MIG, MAG).

Proces technologiczny spawania metali łukiem elektrycznym w osłonie gazu ochronnego z użyciem nietopliwego elektrody.

Spawanie łukowe w osłonie argonu.

Ten rodzaj spawania może być wykonywany za pomocą nietopliwej elektrody, która zazwyczaj jest wykonana z wolframu. Argon, znajdując się w strefie spalania łuku spawalniczego, praktycznie nie wchodzi w reakcję z roztopionym metalem. Argon jest cięższy od powietrza o 38%, dzięki czemu wypiera gazy atmosferyczne ze strefy spalania łuku i zapewnia wystarczająco niezawodną izolację jeziorka spawalniczego od wpływu atmosfery.

Łuk spawalniczy pali się między elektrodą wolframową a powierzchnią metalu poddawanego spawaniu. Przez dyszę uchwytu spawalniczego, w której znajduje się nietopliwa elektroda, przepływa strumień gazu obojętnego. Materiał dodatkowy w postaci drutu jest podawany oddzielnie i nie bierze udziału w obwodach elektrycznych spawania.

Przy użyciu nietopliwej elektrody nie ma możliwości zapalenia łuku poprzez krótkie dotknięcie elektrody do materiału. Wynika to z wysokiego potencjału jonizacji argonu, będącego właściwością chemiczną pierwiastka określającą ilość energii potrzebnej do usunięcia elektronu z atomu.

Dlatego do wytwarzania i utrzymania łuku spawalniczego stosuje się specjalne urządzenie zwane oscylatorem. Jest ono podłączane równolegle do źródła zasilania łuku.

Oscylator generuje impulsy wysokiego napięcia na elektrodzie, które powodują jonizację powietrza w przestrzeni między elektrodą a materiałem, co ułatwia zapłon łuku. Jeśli proces spawania odbywa się przy użyciu prądu zmiennego, oscylator po zapłonie łuku działa jako stabilizator, dostarczając impulsy wysokiego napięcia na elektrodę w momentach zmiany polaryzacji, aby zmniejszyć dejonizację w przerwie łukowej i uczynić łuk bardziej stabilnym.  
Podczas spawania prądem stałym wydzielanie ciepła na katodzie i anodzie jest różne. Przy natężeniu prądu spawalniczego do 300 amperów, 70% ciepła wydziela się na anodzie, a 30% na katodzie. Aby osiągnąć dobre przetopienie i zmniejszyć nagrzewanie elektrody, stosuje się polaryzację bezpośrednią. Prąd spawalniczy o polaryzacji bezpośredniej jest stosowany do wszystkich rodzajów metali z wyjątkiem aluminium, które spawa się prądem zmiennym, co pozwala na usunięcie warstwy tlenkowej.

Aby zmniejszyć porowatość metalu w spoinie, stosuje się mieszankę argonu z 3...5% tlenu. Tlen aktywnie reaguje ze szkodliwymi zanieczyszczeniami, wspomagając ich spalanie lub tworzenie związków, które wypływają na powierzchnię jeziorka spawalniczego. Dzięki temu porowatość zostaje zredukowana.

Metoda spawania metali z użyciem nietopliwej elektrody wolframowej jest najczęściej stosowana do spawania metali kolorowych i stali stopowych. Przy niewielkiej grubości spawanego metalu spawanie łukowe w osłonie argonu można wykonywać bez użycia materiałów dodatkowych.

Do pozytywnych cech tej metody można również zaliczyć wysoką jakość spoin oraz możliwość utrzymania odpowiedniej głębokości przetopienia, co jest szczególnie ważne przy spawaniu metali o małej grubości. Spawanie z użyciem nietopliwej elektrody jest podstawowym sposobem łączenia stopów aluminium i tytanu.


Aby złożyć zamówienie lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt pod numerem +48453170962 lub piszcie na adres e-mail biuro@stalnova.pl